06/15 1396

 

استیل ضد زنگ چیست؟

فولاد ضد زنگ = استیل ضد زنگ = ستنلس استیل = STAINLESS STEEL

 

استیل یا فولاد چیست؟

به آلیاژهایی که پایه آنها از آهن تشکیل شده و کمتر از %2 کربن دارند،استیل یا فولاد میگویند.

 

 

دسته بندی فولادها:

فولادها به دو دسته تقسیم میشوند.دسته اول فولاد ساده کربنی نام دارد که عنصر اصلی و تاثیر گذار آن کربن است.دسته دوم فولاد آلیاژی است که با اضافه نمودن برخی از عناصر مانند کروم به آهن تشکیل میشود،که به آن استیل ضد زنگ یا استنلس استیل می گویند که در برابر انواع خوردگی های مختلف مقاومت بالایی دارند که هم اکنون در بازار ایران در زمینه اجرای نرده استیل از این نوع استیل استفاده می شود.

علت ضد زنگ بودن استنلس استیل چیست؟

هنگامی استیل ضد زنگ می شود که در میان عناصرش حداقل 10.5% کروم داشته باشد.این مقدار کروم پس از ترکیب شدن با اکسیژن هوا برروی استنلس استیل لایه ای را به نام اکسید کروم تشکیل می دهد که این لایه دیده نمیشود. ولی باعث میشود ارتباط بین استیل و هوا از بین رفته و استیل سالم بماند هر چه قدر مقدار کروم همراه عناصر دیگری همچون نیکل و مولیبدن بیشتر باشد این لایه تقویت میشود و خاصیت ضد زنگ بودن استیل را افزایش میدهد.

 

استیل 304 چیست؟

استیل حاوی 18% کروم و8% نیکل را استیل 304 می نامند که یکی از پر طرفدارترین و محبوبترین نوع استیل در بازار ایران می باشد.

 

استیل 316 چیست؟

استیل 316 حاوی 16% کروم و10% نیکل و 2% مولیبدن می باشد ، مولیبدن موجود در این استیل باعث مقاومت در برابر خوردگی ناشی از کلراید (مانند آب دریا)می شود.

 

اصطلاح بگیر و نگیر بودن استیل به چه معناست؟

در مواقعی که استیل جذب آهن ربا بشود اصطلاحا به آن استیل بگیر گفته می شود که استیل های سری 400 که نیکل نداشته و فقط کروم دارند از این دسته اند.

ولی استیل های سری 300 که دارای نیکل هستند جذب آهن ربا نمیشود وبه آنها اصطلاحا استیل نگیر گفته میشود.

AISI به چه معناست؟

AISI  مخفف عبارت انجمن آهن و فولاد امریکا است که همین انجمن برای اولین بار اقدام به دسته بندی و نامگذاری استنلس استیل ها مانند304،316 و... نموده است.

طریقه تشخیص استیل از لحاظ آلیاژ به چه صورت انجام می شود؟

در بازار دکوراتیو استیل ایران تشخیص دادن تفاوت آلیاژ های استیل با چشم کاری سخت وحتی غیر ممکن می باشد.

معمولا با استفاده از قطره هایی به نام قطره آنالیز این کار صورت می گیرد.

 

رایج تربن و پرمصرف ترین نوع استیل در بازار دکوراتیو ایران کدام است؟

پرمصرف ترین نوع استیل، استیل با آلیاژ 304 و201 است که با ممنوعیت واردات استیل 201 ، استیل 304 از محبوبیت بیشتری برخوردار شده است که در زمینه های نرده استیل، حفاظ استیل،ساخت کابین های آسانسور ، ساخت سازه های استیل، انواع یراق نرده استیل و ... کاربرد فراوانی دارد. پس از استیل 304، استیل 316 رایج ترین نوع استیل می باشد که در صنایع غذایی و جراحی ودریایی و... کاربرد دارد.

 

از لحاظ ظاهری در بازار ایران استیل ها به چند دسته تقسیم میشوند؟

از لحاظ ظاهری استلس استیل هم در در مقاطع لوله و پروفیل ،هم در ورق های استیل به استیل آیینه ای (mirror)، استیل براق، استیل خش دار ، استیل طرح دار و استیل مات تقسیم می شوند.

که بر اساس نیاز و کاربرد های مختلف از آنها  استفاده  میشود.

 

 

 

 

بیشترین کابرد استیل:

بیشترین کاربرد استیل در بخش دکوراتیو در زمینه نرده استیل،حفاظ استیل، پله استیل،درب استیل، سازه های استیل، یراق های استیل، یراق نرده استیل، یراق شیشه و یراق اسپایدر ، میز وصندلی و مبلمان استیل ،تخت بیمارستانی استیل، صنایع و تجهیزات آشپز خانه،تجهیزات بیمارستانی و... می باشد.